Došlo je proljeće. Priroda se probudila, cvijeta, zeleni, ali i označava rad u vrtu.
Odakle dolazi zdrava hrana i što je potrebno da bi je uzgojili? Kako to učiniti, što je sve potrebno?
Odgovore na ta pitanja možemo dobiti ako sami uzgojimo u našim gredicama povrće koje ćemo koristiti za prehranu u vrtiću.
U skupinama su djeca sijala u malim posudicama razne biljke: zelena salata, blitva, mrkva, grašak, mahune, peršin, celer, začinsko bilje kao što je ružmarin, bosiljak, …
Rasad tog bilja u gredice čekalo je toplije vrijeme kako bi raslo u vanjskom prostoru gdje će toplina sunca i redovno zalijevanje potaknuti brži rast.
Cilj rada djece u skupinama je višestruk. Ne samo da usvajaju spoznaju o tome kako je važna zdrava hrana, prirodno uzgojena već ujedno osviješćuju da je potrebno puno truda, svakodnevnih aktivnosti da povrće uzgojimo i kako bi bili sigurni da se koristeći ga za hranu zdravo hranimo. Isto tako djeca će naučiti koristiti alate koji se koriste u povrtlarstvu, razvit će ustrajnost i postupnost praćenja rasta, navodnjavanje, koje će ih uputiti na zaključivanje da voda i sunce potiču rast i razvoj biljke do rasta plodova ukusnih i zdravih u našoj prehrani.
Aktivnostima rada u eko vrtu nastoji se potaknuti direktan odnos djeteta s prirodom i razvijanje svijesti, te spoznaje da zemlja daje plodove koji rastu i koji utječu i na naš rast, jer uzgajanje biljaka i njihovih plodova zdrava su hrana za tijelo koje raste. U aktivnostima sadnje bilja nastoji se razviti pozitivan odnos djece prema prirodi, ali i osjećaj odgovornosti i brige za bilje i očuvanje prirode.
Aktivnosti sadnje i brige o vrtu potrebno je pratiti zabilješkama kako bi djeca pratila razvoj biljaka.
Veselimo se uporabi povrća iz ekovrta u našoj prehrani.